IXYS MCD700-18IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MCD700-18IO1W
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf MCD700-18IO1W_Datesheet
  • Description:
    SCR THRYRISTOR 1800V WC-500
Voltage - Off State
1.8 kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Grade
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Package / Case
WC-500
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Current - Hold (Ih) (Max)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)