IXYS MCK700-12IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MCK700-12IO1W
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf MCK700-12IO1W_Datesheet
  • Description:
    SCR THYRISTOR CA 1200V WC-500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Structure
Common Cathode - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Grade
Voltage - Off State
1.2 kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Package / Case
WC-500
Current - Hold (Ih) (Max)
Qualification
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
Overview
DESCRIPTION
· The document provides detailed specifications for Thyristor/Diode Modules types M##700-12io1W and M##700-18io1W.
FEATURES
· Modules are rated for repetitive peak off-state voltage (VDRM) and reverse voltage (VRRM) ranging from 1200V to 1800V.
· Maximum average on-state current varies with water temperature, from 398A at 85°C to 847A at 17°C.
· Includes high surge current capabilities with ITSM up to 18.2 kA and I2t capacity up to 1.66×10^6 A²s.
· Features critical rate of rise of on-state current up to 300 A/µs and isolation voltage of 3500V.