IXYS MDC700-14IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MDC700-14IO1W
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf MDC700-14IO1W_Datesheet
  • Description:
    DIODE MODULE 1400V WC-500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Qualification
Voltage - Off State
1.4 kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Package / Case
WC-500
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Grade
Overview
DESCRIPTION
· Thyristor/Diode Modules M##700 series, including types 700-12io1W and 700-18io1W.
· Designed for high-power applications with robust voltage and current handling capabilities.
· Suitable for industrial environments with a wide operating temperature range.
FEATURES
· High repetitive peak off-state voltage (VRRM) up to 1800V.
· Maximum average on-state current (IT(AV)M) up to 847A at 17°C.
· Peak non-repetitive surge current (ITSM) up to 18.2kA.
· Isolation voltage (VISOL) of 3500V for enhanced safety.
· Operating temperature range from -40°C to +125°C.