IXYS MDC700-18IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MDC700-18IO1W
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf MDC700-18IO1W_Datesheet
  • Description:
    DIODE MODULE 1800V WC-500
Voltage - Off State
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Current - Hold (Ih) (Max)
WC-500
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
Overview
DESCRIPTION
· The M##700 series are thyristor/diode modules designed for high-power applications.
· These modules are available in various voltage ratings from 1200V to 1800V.
FEATURES
· High repetitive peak off-state voltage (VRRM) up to 1800V.
· Maximum average on-state current (IT(AV)M) up to 847A at 17°C water temperature.
· Peak non-repetitive surge current (ITSM) up to 18.2kA.
· Isolation voltage (VISOL) of 3500V for enhanced safety.
· Critical rate of rise of on-state current (di/dt) up to 300A/µs.