Infineon Technologies 2EDS8165HXUMA1
memberiso
  • Part Number:
    2EDS8165HXUMA1
  • Manufacturer:
    Infineon Technologies
  • Category:
    Gate Drivers
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf 2EDS8165HXUMA1_Datesheet
  • Description:
    IC GATE DRVR HALF-BRIDG DSO16-30
Qualification
Supplier Device Package
PG-DSO-16-30
Voltage - Supply
20V
Mounting Type
Surface Mount
Logic Voltage - VIL, VIH
-, 1.65V
Channel Type
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink)
1A, 2A
Rise / Fall Time (Typ)
6.5ns, 4.5ns
Grade
Gate Type
N-Channel, P-Channel MOSFET
Number of Drivers
2
Input Type
Non-Inverting
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)