Infineon Technologies IRS2008MPBFAUMA1
memberiso
  • Part Number:
    IRS2008MPBFAUMA1
  • Manufacturer:
    Infineon Technologies
  • Category:
    Gate Drivers
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf IRS2008MPBFAUMA1_Datesheet
  • Description:
    LEVEL SHIFT JUNCTION ISO
Paramete
Gate Type
IGBT, N-Channel MOSFET
Supplier Device Package
14-MLPQ (4x4)
Driven Configuration
Half-Bridge
Package / Case
14-VFQFN Exposed Pad
Input Type
CMOS
Rise / Fall Time (Typ)
70ns, 30ns
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply
10V ~ 20V
Grade
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Qualification
Channel Type
Synchronous
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 600mA