Infineon Technologies IRS2008SPBF
memberiso
  • Part Number:
    IRS2008SPBF
  • Manufacturer:
    Infineon Technologies
  • Category:
    Gate Drivers
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf IRS2008SPBF_Datesheet
  • Description:
    IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Rise / Fall Time (Typ)
70ns, 30ns
Gate Type
N-Channel MOSFET
Number of Drivers
2
Grade
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 600mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply
10V ~ 20V
Mounting Type
Surface Mount
Qualification
Driven Configuration
Half-Bridge
Channel Type
Synchronous
Input Type
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V