IXYS MCC550-16IO1
memberiso
  • Part Number:
    MCC550-16IO1
  • RoHs:
    rohs Non-RoHS Compliant
  • Datasheet:
  • Description:
    MOD SCR THYRISTOR 1600V
Structure
Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1318 A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Grade
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Voltage - Off State
1.6 kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18000A, 19800A
Current - On State (It (AV)) (Max)
550 A
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Package / Case
Module
Qualification
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)