IXYS MCC600-22IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MCC600-22IO1W
  • Description:
    MOD SCR THYRISTOR 2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Grade
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1116 A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Package / Case
Module
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Current - On State (It (AV)) (Max)
710 A
Voltage - Off State
2.2 kV
Qualification
Structure
Series Connection - All SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
16500A, 18200A