IXYS MCK700-14IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MCK700-14IO1W
  • Datasheet:
    pdf MCK700-14IO1W_Datesheet
  • Description:
    SCR THYRISTOR CA 1400V WC-500
Paramete
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Qualification
Voltage - Off State
1.4 kV
Mounting Type
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max)
Package / Case
WC-500
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Structure
Common Cathode - All SCRs
Overview
DESCRIPTION
· Thyristor/Diode Modules M##700 series by IXYS, issued in January 2005.
· Includes models M##700-12io1W to M##700-18io1W with varying voltage ratings.
FEATURES
· Voltage ratings (VRRM, VDRM) range from 1200V to 1800V.
· Maximum average on-state current (IT(AV)M) varies with water temperature.
· High surge current capacity (ITSM up to 18.2 kA).
· Robust I2t capacity for fusing up to 1.66×10^6 A²s.
· Operates in a temperature range of -40°C to +125°C.