IXYS MCK700-16IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MCK700-16IO1W
  • Datasheet:
    pdf MCK700-16IO1W_Datesheet
  • Description:
    SCR THYRISTOR CA 1600V WC-500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Structure
Common Cathode - All SCRs
Package / Case
WC-500
Voltage - Off State
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A