IXYS MCMA200PD1600SA
memberiso
  • Part Number:
    MCMA200PD1600SA
  • RoHs:
    rohs RoHS Compliant
  • Datasheet:
  • Description:
    SCR MODULE 1.6KV 200A MODULE
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
6000A, 6480A
Mounting Type
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max)
314 A
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Current - On State (It (AV)) (Max)
200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Voltage - Off State
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TJ)
Qualification
Package / Case
Module
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA