IXYS MDC500-16IO1
memberiso
  • Part Number:
    MDC500-16IO1
  • RoHs:
    rohs Non-RoHS Compliant
  • Datasheet:
    pdf MDC500-16IO1_Datesheet
  • Description:
    DIODE MODULE 1600V WC-500
Current - On State (It (AV)) (Max)
545 A
Grade
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Package / Case
WC-500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
1.6 kV
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Qualification
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1294 A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
16500A @ 50Hz
Overview
DESCRIPTION
· Thyristor/Diode Modules M##500 series, including types 500-12io1 and 500-18io1.
· Issue 2 of the datasheet, dated March 17, 2005.
· Manufactured by IXYS.
FEATURES
· Maximum repetitive peak off-state voltage (VDRM) ranges from 1200V to 1800V.
· Maximum average on-state current (IT(AV)M) varies with temperature: 500A at 89°C, 545A at 85°C, 376A at 100°C.
· Peak non-repetitive surge current (ITSM) up to 18.2 kA.
· Operating temperature range from -40°C to +125°C.
· Isolation voltage (VISOL) of 3500V.