IXYS MDC501-16IO1
memberiso
  • Part Number:
    MDC501-16IO1
  • RoHs:
    rohs Non-RoHS Compliant
  • Datasheet:
  • Description:
    DIODE MODULE 1600V SC-501
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Qualification
Current - Hold (Ih) (Max)
Voltage - Off State
1.6 kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)