IXYS MDC700-16IO1W
memberiso
  • Part Number:
    MDC700-16IO1W
  • RoHs:
    rohs Non-RoHS Compliant
  • Datasheet:
  • Description:
    DIODE MODULE 1600V WC-500
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Current - Hold (Ih) (Max)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1331 A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
18200 @ 50MHz
Current - On State (It (AV)) (Max)
700 A
Qualification
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Off State
1.6 kV